Translate

środa, 21 stycznia 2015

Sklep internetowy, a prawo polskie

Mało osób o tym wie, że otwierając swój sklep internetowy w Polsce musimy mieć przygotowanych kilka informacji dla klientów. Jeżeli ich nie mamy, są niejasne lub niekompletne możemy zapłacić wysoką karę. 

Pierwszym dokumentem który potrzebujemy jest Regulamin. Ważne jest aby nie zawierał podpunktów wymyślonych przez nas, które są nie zgodne z prawem. Na tym punkcie wyłożyły się już nawet wielkie koncerny i firmy, warto wcześniej zajrzeć na stronę UOKIK. Całą lista niedozwolonych klauzur wynosi blisko 6 tysięcy, więc lepiej do regulaminu zatrudnić firmę, która tym się zajmuje.

www.marketinginternetowy.pl

My sami współpracujemy z kilkoma firmami tworzącymi regulaminy, aby zapewnić naszym klientom odpowiednią jakość usług.

Drugim już sławnym dokumentem jest Polityka Prywatności, a dokładnie chodzi o ciasteczka. Niestety nie te do jedzenia z czekoladą, ale o te zapisywane w naszej przeglądarce. Bez odpowiedniego komunikatu i polityki, nie wolno mam zbierać żadnych danych. Tutaj trzeba uważać, ktoś w końcu zacznie to sprawdzać.

Trzecim dokumentem, a raczej obowiązkiem jest zgłoszenia firmy do GIODO poprzez wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Zgłoszenia jest konieczne jeżeli posiadamy Imię i Nazwisko klienta nie wspominając już o e-mailu czy telefonie.

Co nam grozi za brak odpowiednich dokumentów? Najmniej to kara finansowa wynosząca kilka tysięcy złotych, a najwyżej rozprawa sądowa, ponieważ jakiś klient może poczuć się urażony.

Jeżeli jesteście zainteresowani tymi postawieniami skontaktujcie się z nami. Podpowiemy Wam co robić lub wykonamy to za Was.

Źródło: www.e-prom.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz