Translate

piątek, 24 października 2014

Antyki elektroniczne

Na pewno nie jedna osoba podczas porządkowania znalazła na strychu lub piwnicy stare kasety z muzyką, VHS, płyty winylowe czy pierwsze cd i inne tego typu rarytasy, które dziś można sprzedać za całkiem przyzwoitą kwotę.

Kolejnym faktem jest, że wielu z nas pamięta Nokię 3310, nieco starci Atari czy Comodore, czy pierwszy komputer z Windowsem 3.11. Niestety w większości te urządzenia wylądowały w śmietniku elektronicznym, gdzie następnie zostały wysłane do utylizacji. Okazuje się, że nie pozbycie się teoretycznie "śmieci" może być nawet bardzo opłacalne. Na blogu było już o pierwszym "inteligentnym" zegarku, który pozwalał na obliczenia na wbudowanym kalkulatorze w czasie rzeczywistym, a dziś o pierwszym komputerze Apple 1 z 1976 roku.

Od razu zdradzę, że wczoraj na jeden z domów aukcyjnych w Nowym Jorku wystawił go na sprzedaż i miał otrzymać za niego około 300-500 tyś dolarów, a otrzymał kwotę dwukrotnie większą, a dokładnie 905 tyś dolarów. Okazuje się, że wyprodukowano tylko 200 sztuk z czego około 50 jest do tej pory w rękach kolekcjonerów lub ludzi którzy nie wiedzą jakie cacko posiadają ;-)

Co ważniejsze jeszcze 12 lat temu, można było kupić ten sam egzemplarz w cenie 50 tyś dolarów, a dziś można zarobić prawie 20 razy tyle.


Teraz trochę historii: Apple 1 wszedł do sprzedaży w kwietniu 1976 roku i był pierwszym komputerem korzystającym z monitora i klawiatura. Jego konstruktorem był Steve Wozniak. Urządzenie posiadało procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1 MHz wspieranym przez  4 KB RAM-u.

Jak widać nie tylko obrazy, rzeźby muzykę czy gadżety gwiazdy można sprzedaż za grube dolary ;-) 

Ja już biegnę do piwnicy szukając jakiś rarytasów elektronicznych ;-)

Źródło: www.e-prom.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz