Translate

piątek, 7 lipca 2017

Zakładam bloga! Czyli ile tak naprawdę kosztuje blogowanie?

Pewnie w waszej głowie cały czas pojawia się sporo myśli które chcielibyście jakoś uwiecznić i podzielić się nimi z szerszą publicznością. Tak przynajmniej dzieje się w głowach większości osób które decydują się na założenie własnego bloga. Dzisiaj zajmiemy się jednak nie aspektem twórczym tego rodzaju działalności ale stricte finansowym czyli odpowiemy na pytanie ile tak naprawdę kosztuje założenie bloga? Czy wystarczą dobre chęci i parę złotych w kieszeni, czy też aby zająć się blogowaniem trzeba wyłożyć sporą ilość gotówki? Może na niektórych rzeczach da się przyoszczędzić - a jeżeli tak to na czym?


Bez zbędnego przedłużania zajmijmy się zatem omówieniem finansowego aspektu założenia bloga. Jeżeli nie jesteście jeszcze do końca przekonani, że blogowanie to coś czemu chcecie na pewno poświęcić się w stu procentach to na samym początku nie warto jest wydawać żadnych pieniędzy ponieważ w internecie znajdziecie co najmniej kilka platform które pozwolą wam na postawienie bloga zupełnie za darmo. Za przykład może posłużyć chociażby blogger od Google. Jako rozwiązanie na start jest to bardzo dobry wybór.

Jeżeli jednak należycie do osób ambitnych lub też macie mocne postanowienie, że blogowaniem zajmiecie się na poważnie i nie w smak wam pewne ograniczenia jakie narzucają  darmowe platformy blogowe to musicie się oswoić z kilkoma pojęciami. Mowa tutaj o własnej domenie oraz hostingu. Pierwsze z nich czyli domena to nic innego jak wasz unikalny adres w internecie. Drugie czyli hosting to miejsce gdzie będą znajdować się wszystkie pliki odpowiedzialne za wyświetlanie waszego bloga.

Przejdźmy zatem do kosztów tego ambitniejszego podejścia. Zakup domeny na pierwszy rok to zazwyczaj promocyjna kwota w przedziale od dziesięciu do dwudziestu złotych. Schody zaczynają się dopiero po roku czasu kiedy to będziecie chcieli przedłużyć ważność waszej domeny. Koszt takiej operacji może wynosić od pięćdziesięciu do nawet ponad stu złotych w zależności od tego z jaką końcówką domenę będziemy przedłużać - .pl czy może .com

Wybór hostingu to również sprawa bardzo indywidualna jednak jeżeli dobrze poszukacie to wraz z domeną opłata za cały rok z góry powinna się zamknąć w przedziale poniżej dwustu złotych.

Jesteście więc już zatem przygotowani do postawienia swojego pierwszego bloga trzeba jednak podjąć decyzję na temat jego graficznej prezentacji. Oczywiście chcecie żeby wasz blog pięknie się prezentował ale czy macie kilkaset złotych aby zlecić grafikowi przygotowanie indywidualnej szaty graficznej? Zapewne nie. Nie jest to jednak wielki problem. Zawsze możecie skorzystać z darmowych szablonów dostępnych dla popularnych platform blogowych jak WordPress czy też Joomla.


Czasami warto też rozważyć skorzystanie z gotowych motywów dostępnych w bazie WordPressa lub Joomli. Koszt takiego rozwiązania to zazwyczaj od dwudziestu do czterdziestu dolarów, jednak efekt będzie na pewno dużo lepszy niż standardowe, darmowe rozwiązania i już od samego początku pozwoli wam przyciągnąć wzrok odwiedzających waszą stronę osób.

Na sam koniec warto również pomyśleć o identyfikacji wizualnej czyli jakimś logotypie który będzie bezpośrednio kojarzony z waszym blogiem. Czy taka inwestycja ma sens na samym początku prowadzenia bloga? Raczej nie ale, ale jeżeli wasz blog zacznie zdobywać popularność to tego rodzaju wydatek okaże się strzałem w dziesiątkę. Koszt takiego logotypu może się wahać od dwustu do pięciuset złotych.

Tak więc podsumowując, jeżeli blogowanie chcecie traktować jako zwyczajne hobby i odskocznie to koszt prowadzenie bloga może być całkowicie darmowy, jeżeli jednak rozważacie nieco bardziej poważne podejście do tematu to koszt może wynieść od 200 do nawet ponad tysiąca złotych.

Źródło - opracowanie własne e-prom.com.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz