Translate

Tworzenie stron internetowych - jakich błędów typograficznych unikać?

Jeżeli chodzi o treści tekstowe w internecie i ich typografię to stanowią one przedłużenie zasad, które dobrze znamy z tradycyjnych materiałów drukowanych jak książki czy czasopisma. Projektując stronę internetową, która skupia się na treściach tekstowych warto wziąć sobie do serca kilka rad i unikać kilku podstawowych, często popełnianych błędów. W dzisiejszym wpisie postaramy się wam wyszczególnić kilka z nich.


Pierwszym najczęściej popełnianym grzechem jest używanie na jednej stronie zbyt dużej ilości krojów czcionek. Odeszliśmy już od czasów gdy dostępne były do wykorzystania tylko kilka podstawowych krojów i teraz każdy web deweloper może dowolnie wybierać z dostępnych odmian. Może to często doprowadzić do sytuacji, gdy projektując stronę www sam wygląd zaczyna być ważniejszy od znajdujących się tam treści i w efekcie zaburzać jej późniejszy odbiór.

Z tego też względu użyta na stronie ilość fontów powinna być zasadniczo jak najmniejsza. Optymalnym wyborem jest zdecydowanie się na dwie rodziny fontów, a w przypadku bardzo prostych stron wystarczy nawet jedna rodzina fontów i zastosowanie jej odmian z pochyleniem oraz pogrubieniem.


Decydując się jednak na większą ilość krojów czcionek należy podejść to tematu z głową ponieważ nie odpowiednie ich zestawienie może całkowicie zepsuć odbiór waszej strony www. Sposobów na łączenie fontów jest bardzo wiele ale zawsze należy się kierować zasadą aby nie stały one w sprzeczności ze sobą. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na to aby jedna rodzina fontów była dominująca a druga stanowiła po prostu jej uzupełnienie.

Pamiętajcie również o tym aby przy czcionce przeznaczonej do sekcji z dużą ilością tekstu zdecydować się na jak najmniej ozdobny rodzaj fontów gdyż utrudni to wtedy odbiór prezentowanych treści.


Innym bardzo często spotykanym błędem w przypadku stron z dużą ilością tekstu jest zbyt słabe podkreślenie hierarchii znajdujących się tam nagłówków. Należy zawsze pamiętać aby wykorzystać wtedy wszystkie dostępne style tagów od h1 do h6.

Na sam koniec należy mieć również na uwadze aby przed publikacją stworzonej strony dokładnie sprawdzić i przetestować działanie fontów w danej przeglądarce, ponieważ efekt może znacząco się różnic od oczekiwanego przez was. Bywają przypadki, że nawet najlepiej prezentujący się w Photoshopie wzór czcionki będzie generowany przez przeglądarkę w zupełnie inny sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz