Translate

piątek, 23 czerwca 2017

Błędy których należy unikać podczas projektowania stron www

Mimo, że większość z nas w swoim życiu miało już styczność z tysiącami stron internetowych i jest w stanie z łatwością określić które z nich są dobre, a które odstraszają różnego rodzaju niedoskonałościami to jednak jak się okazuje świadomość tego co nie działa tak jak powinno jest jednym, a przełożenie tego na funkcjonowanie własnej strony www to zupełnie inna historia. Dziś zajmiemy się zatem opisaniem kilku najczęściej popełnianych błędów podczas tworzenia stron internetowych, aby uświadomić wam gdzie najczęściej tkwi problem.


Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znajduje się nieodpowiednie wykorzystanie banerów oraz slajderów. Wszyscy zgodzimy się, że to obraz bardziej niż tekst przykuwa naszą uwagę. Dlatego tak ważne jest wywołanie odpowiedniego wrażenia na odwiedzających naszą stronę osobach. Mamy przecież na to tylko kilka sekund więc zawartość banerów czy też slajderów musi być wyjątkowa i działać mocno perswazyjnie na odwiedzającego.

Kolejnym częstym błędem jest słaba jakość treści prezentowanych na stronie. W przypadku gdy treść jest bardzo niskiej jakości, całość nawet nie wiadomo jak atrakcyjna wizualnie prezentacja nie zda się na nic. Potrzebny jest więc jasny przekaz oraz dobór odpowiedniej stylistyki językowej do grupy odbiorców do jakiej zamierzamy trafić.

Innym z często powtarzających się błędów jest zbyt częste wykorzystywanie pop-upów i komunikatów na stronie. Mimo, że strona internetowa daje pole do popisu pod względem zachęcania użytkowników do wykonania danego działania to nigdy nie można przesadzać z tego rodzaju ilością ,,call-to-action". Zbyt nachalne pop-upy mogą tylko zniechęcić do odwiedzenia strony. Pamiętajmy również o tym aby tego rodzaju okienka nie były wyświetlane więcej niż raz na stronie.

Nieco mniej rażącym, ale ciągle powtarzającym się błędem jest brak responsywnej wersji strony. Czy tego chcemy czy nie, żyjemy w erze wszechobecnych smartfonów i odpowiednia prezentacja treści właśnie na tych urządzeniach jest kluczowa. Statystyki nie kłamią - ponad połowa ruchu generowanego w wyszukiwarce Google pochodzi z urządzeń mobilnych.

Kolejnym błędem który dość często można zobaczyć na stronach www jest brak konsekwencji w projektowaniu layoutu strony. Dobrze zaprojektowana strona internetowa powinna mieć podstrony które jasno i klarownie nawiązują lub też wpisują się w styl zaprezentowany na głównej stronie serwisu. Jeżeli nie zadbamy o spójność prezentacji użytkownik może się poczuć zagubiony przeglądając naszą stronę www.

Na sam koniec zostawiliśmy coś o czym zapewne zapomina większość z początkujących osób które tworzą stronę www czyli brak ustalonego celu na głównej stronie serwisu. Z założenia główna strona ma w przejrzysty i klarowny sposób zaprezentować najważniejsze cechy oferowanego przez nas towaru czy też usługi. Jeżeli naszym celem jest kontakt ze strony klienta to warto wyeksponować zakładkę służącą właśnie do tego oraz elementy sprzyjające tego rodzaju działaniu jak numer telefonu czy też czat. Musimy pamiętać aby ułatwić użytkownikowi najlepiej jak potrafimy dotarcie do celu jakiego od niego oczekujemy.

Źródło - opracowanie własne e-prom.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz