Translate

piątek, 24 kwietnia 2015

Temat tabu - czyli jak nie dać się szpiegować w internecie!

W dobie komputeryzacji wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w internecie nikt nie jest anonimowy. Ale co to dokładnie oznacza? Kto nas podgląda i na jakich danych mu zależy? Dziś poruszymy bardzo istotny temat bo nikt z nas nie chce być kontrolowany przez przysłowiowego "wielkiego brata".

 Każdy użytkownik internetu chcąc wykorzystać potencjał oraz możliwości jakie daje sieć powierza swoje dane w różnego rodzaju portalach, formularzach, newsletterach itp. Każdy z nich jest bazą danych do której trafiają nasze imiona, nazwiska, informacje na temat naszych zainteresowań, a nawet czasami telefony i adresy zamieszkania. Kilka lat temu Google przyznało się, że urządzenia z systemem Android zbierają dane o użytkownikach, wliczając w to współrzędne geograficzne na podstawie GPS, godzinę, informacje o sieciach WiFi w zasięgu oraz numery identyfikacyjne urządzeń. Zdaniem Google'a celem takiego działania jest zapewnienie użytkownikowi możliwie najlepszych wrażeń z korzystania z urządzenia mobilnego.Co na to użytkownicy? Jest to bezapelacyjny przykład wpływania na naszą prywatność. Oczywiście wszystkie dane są stosownie przez Google zabezpieczane, ale jednak jak nazwać to inaczej jak nie śledzeniem użytkownika.
Natomiast obecnie każda strona internetowa w jakiś sposób nas śledzi. Witryny wykorzystują informację o nas aby dopasować reklamy jakie są nam przedstawiane. Możecie zrobić prosty test. Wystarczy kilkakrotnie wpisać w wyszukiwarkę Google zapytanie o jakiś produkt, a chwili podczas przeglądania stron zauważycie, że reklamy jakie są umieszczone na witrynach odpowiadają produktowi jaki nas interesował!
Jak przestać być śledzonym?


Przede wszystkim warto jest wyłączyć funkcję śledzenia w naszej przeglądarce internetowej. Możecie to zrobić w następujący sposób (na przykładzie Mozzili Firefox) :

  1. Wybierz ustawienia w prawym górnym rogu ekranu
  2. Przejdź do zakładki opcje 
  3. Wybierz zakładkę prywatność
  4. Zaznacz opcje "Informuj witryny, że użytkownik nie chce być śledzony"
Następnym krokiem jest chyba zdrowy rozsądek. Warto unikać podawania danych osobowych w internecie. A jeśli już to robimy sprawdźmy jakie zabezpieczenia ma dana strona internetowa. Tylko w ten sposób zminimalizujemy szpiegowanie nas w internecie.Źródło: www.e-prom.com.pl  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz