Translate

piątek, 10 marca 2017

Rozpocznij przygodę z blogosferą - czyli o znaczeniu nazwy bloga słów kilka

Dzisiejszy wpis kierujemy do osób które swoją przygodę z blogowaniem dopiero zamierzają rozpocząć i zastanawiają się nad założeniem swojego pierwszego bloga. Poradnik ten może okazać się również pomocny dla osób które migrują z jednej platformy blogerskiej na inną i zamierzają zmienić nazwę swojego serwisu.


Wydaje się to oczywiste ale musimy potwierdzić to na samym początku dla jasności - nazwa bloga ma spore znaczenie dla twojego sukcesu. Tak więc przed założeniem bloga warto poważnie zastanowić się nad tym jak będzie brzmieć jego nazwa.
Jeżeli wiążesz swoją przyszłość w jakiś sposób z blogowaniem to nazwa twojego bloga w pewien sposób będzie zawsze łączyła się z twoją osobą. Niech za przykład posłuży na przykład popularny obecnie degustator piwa, Pan Tomasz Kopyra, którego adres bloga jest właśnie prostym nawiązaniem do jego nazwiska.

Ponadto twoi czytelnicy nie zawsze będą przechodzić do publikowanych przez Ciebie treści z serwisów społecznościowych ale będą szukali Cię poprzez wyszukiwarkę Google wpisując po prostu kojarzącą im się nazwę. Przystępna i adekwatna nazwa bloga ułatwi również zapamiętanie twojej strony przez potencjalnych reklamodawców, którzy z upływem czasu będą chcieli nawiązać współpracę.

Jak zatem wybrać odpowiednią nazwę i adres bloga? Jeżeli twój blog ma zajmować się popularnymi ostatnio tematami jak moda czy też trening to od początku będziesz miał niestety pod górkę. Z racji ciągłego wzrostu ilości blogerów zapewne większość domen kojarzących się z popularną tematyką będzie już zajęta i niedostępna do kupienia. Zwłaszcza, że utarło się, że aby w blogosferze odnieść sukces twoja domena musi mieć końcówkę .pl. Wydaje się to naturalne i logiczne, jednak doświadczenie pokazuje, że nawet domena .pl wcale nie gwarantuje odniesienia sukcesu - liczy się przede wszystkim ciekawa treść i regularne publikacje. Jeżeli masz zatem możliwość to warto rozważyć również domeny z końcówką .com w przypadku gdy .pl jest już zajęte.


Kwestie końcówki domeny mamy już za sobą pora więc na samą nazwę. Radzimy tutaj kierować się prostotą i postawić na krótką i raczej łatwą do zapamiętania nazwę bloga kojarzącą się z daną tematyką. Jeżeli jednak nawet tutaj trudno Ci odnaleźć wony adres to może warto zastanowić się nad sygnowaniem bloga własnym imieniem i nazwiskiem? Tego typu podejście jest bardzo pozytywne z wielu względów. Po pierwsze ludzie będą mocno kojarzyć bloga właśnie z twoją osobą a ty poprzez jego rozwijanie budujesz swoją własną markę w internecie. Niestety nie wszyscy mogą tak bezproblemowo zastosować tego rodzaju nazwę. Osoby z popularnym imieniem i nazwiskiem jak Jan Kowalski będą miały bardzo utrudnione zadanie. Jeżeli jednak twoje imię i nazwisko nie jest nad wyraz popularne a do tego stosunkowo krótkie to jego użycie do nazwy bloga będzie znakomitym pomysłem.

Jeżeli pozwalają na to finanse to można również rozważyć odkupienie domeny z kilku letnią historią w wyszukiwarce - od razu pozwoli to na lepsze pozycjonowanie waszego bloga. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę aby dany adres posiadał dość bogatą historię wpisów, ponieważ w przeciwnym wypadku tego rodzaju inwestycja będzie zwyczajnie nie opłacalna.

I na koniec pytanie do tych z was którzy już posiadają bloga - czym kierowaliście się podczas wyboru jego nazwy?

Źródło - opracowanie własne E-prom
Zdjęcia - zakładka ,,Nasze realizacje" strony www.e-prom.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz