Translate

piątek, 20 marca 2015

Ewolucja marketingu czyli media społecznościowe !

Tydzień temu dowiedzieliśmy się jak promować naszą firmę w internecie. Dziś zastanowimy się jak wyglądała ewolucja, która na przestrzeni lat nastąpiła w dziedzinie marketingu. 

 

Sprzedawca gazet
Pamiętacie dawne czasy? Pamiętacie jak na rogu ulic można było spotkać ludzi sprzedających gazety, którzy głośno krzyczeli aby zwrócić na siebie uwagę i zachęcić do kupna. Oni nie robili nic innego jak stosowali właśnie marketing. Później przyszła pora na rozsyłanie ulotek listownie, następnie e-mailem,  teraz największą uwagę zwraca się na social media. Ta ogromna zmiana w pojmowaniu marketingu spowodowana była różnymi czynnikami ale przede wszystkim są to czynniki społeczne, które wykreowały nowe potrzeby oraz czynniki techniczne, które wykreowały nowe możliwości. Tak więc coraz częściej można było usłyszeć hasło "nasz klient, nasz pan", które wyraża typową strategię marketingową zorientowaną na klienta. 

W tym momencie chciałbym zwrócić Waszą uwagę na koncepcję 4P - dziś nie dotyczy ona produktu, ceny, dystrybucji czy promocji lecz jest znacznie szersza i odnosi się do ludzi, procesów jakie zachodzą pomiędzy klientem,a firma, programów jakie są używane do marketingu (w tym miejscu warto zaznajomić się z tematem"marketing automation") oraz dokonań i osiągnięć. W taki sposób nowe 4P brzmi: People,
Marketing Mix - 4P
Processes, Programs i Performances. Ewolucja marketingu jest niezaprzeczalna. Stąd też ogromny popyt na social media marketing czy jak to woli marketing społecznościowy. Obecnie liczy się szybkość i skala dotarcia do odbiorców. Biorąc pod uwagę, że w obecnych czasach osoby pracujące w korporacjach często nie mają czasu włączyć telewizora, a same reklamy telewizyjne wymagają ogromnych funduszy, marketing społecznościowy staje się bardzo dobrą alternatywą dzięki której małym kosztem, w stosunkowo krótkim czasie możemy dotrzeć do ogromnej rzeszy odbiorców. Musimy zapamiętać, że obecnie to konsumenci poszukują informacji o produktach i trzeba zaznaczyć, że robią to za pomocą wielu kanałów - wykorzystują portale społecznościowe (facebook, google+, twitter, linkedin itd.), strony internetowe firm, serwisy opiniujące produkty, fora internetowe, a nawet portale aukcyjne.

Pamiętajmy, że w dzisiejszym świecie króluje koncepcja marketingu 3.0, według której firma ma dostarczyć klientowi produkt ale nie taki zwykły! Produkt powinien zaspokajać potrzeby konsumenta, dawać mu poczucie spełnienia, dostarczać emocje i co najważniejsze gwarantować mu spełnienie duchowe. Koncepcja ta dotyczy też firmy, która oferując klientowi produkt, powinna także przyczyniać się do udoskonalania świata. Koncepcja marketingu 3.0 określa tzw. marketing wartości - można zaryzykować stwierdzenie, że marketing ten wywodzi się poniekąd z 3 filarów zrównoważonego rozwoju.

Jeśli chcecie powierzyć swój marketing specjalistom zgłoś się do nas:

E-PROM S.C.
ul. Zdrojowa 39
33-300 Nowy Sącz
tel. 792 817 241


Źródło: www.e-prom.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz